II Niedziela Zwykła, 16.01.2022r.

J 2, 1-11

Pamiętam, gdzieś za mgłą, pytanie z religii w szkole podstawowej: gdzie i jaki był pierwszy cud Jezusa. Odpowiedź prosta: Kana Galilejska. Z tym wydarzeniem, związane są nawet nie do końca właściwe żarty. Ale nie to jest istotne w naszym rozważaniu.

Dzisiaj odkrywając ciągle Słowo, dostrzegam jak ważna jest umiejętność słuchania, aby podjąć właściwą decyzję. Aby słuchać potrzebne jest wejście w relację z drugą osobą, aby ją poznać, rozumieć się bez słów w zaufaniu. Przykładem takiego sposobu bycia jest relacja Maryi i Jezusa. Czysta i doskonała Miłość, która realizuje się na Weselu. Każdy zna swoje miejsce, także Maryja. Dla Ciebie niech to będzie sposób do uczenia się słuchania Boga w swoim życiu, aby samemu później być tym, który podprowadza do Jezusa. Jak Maryja.

Poniedziałek, 17.01.2022r.

Mk 2, 18-22

Gdybyś był na weselu, w miejscu gdzie rodzi się nowa rodzina i dzieli się swoją radością, przyjąłbyś postawę ponurego i niedostępnego weselnika? Raczej nie.

To dlaczego, gdy jesteś na „weselu”, na Eucharystii, zdarza się, że nie masz w sobie radości ze spotkania z Jezusem. Nie bądź zgorzkniałym wierzącym, ciągle wracającym do przeszłości i zatruwającym życie innym i sobie. Bądź świeży.


Wtorek, 18.01.2022r.

Mk 2, 23-28

Podczas świętowania nie chodzi o to, że nie robisz czegoś, bo tak mówi Prawo. Chodzi o to byś odnalazł siebie, usłyszał siebie, nie uciekając od problemów życia. To co niewłaściwe oddaj Jemu, a to co dobre podziękuj i rozwijaj. Po prostu, naucz się świętować.

Środa, 19.01.2022r.

Mk 3, 1-6

Ta świeżość, o której wczoraj rozważałeś, niesie za sobą zmianę spojrzenia na Prawo. To Ty jesteś najważniejszy. Czy Prawo Cię rozwija – duchowo, po ludzku, czy może stałeś się zakładnikiem prawa i nie wpuszczasz do swojego życia Jezusa? Brak Jezusa, jest brakiem życia, brakiem rozwoju.

Spójrz na siebie z innej perspektywy, Miłości jaką jest Bóg i zacznij, spróbuj się rozwijać.

Czwartek, 20.01.2022r.

Mk 3, 7-12

W wierze nie chodzi o spektakularność, hałas, ale o spotkanie, doświadczenie bliskości z Jezusem, np. na Adoracji. Masz na Nią czas. Eucharystia, Adoracja Żywego, Sakramenty to największy Cud, bo „działa” w Nich Żywy Bóg. Pozwól Mu zacząć działać przez Nie. Nie szukaj show, ale pozostań na kontemplacji Siebie w Nim.

Piątek, 21.01.2022r.

Mk 3,13-19

Na kontemplacji, górze Twojego spotkania z Nim, zobaczysz, że Ty też jesteś powołany, by być apostołem. Szczególnie dzisiaj świat potrzebuje posłanych, świadków w Kościele Świętym. Tak łatwo nieraz przyjąć postawę rezygnacji, łatwego życia, bez problemów związanych z Bogiem. Nie rezygnuj z tego wybrania, wejdź na górę poznania siebie i odkrycia swojej wielkości i szczególności. Nie bądź jak Judasz, który stał się zdrajcą. Nie dostrzegał tego, że jest kimś wyjątkowym, będąc tak blisko Wyjątkowego.

Sobota, 22.01.2022r.

Mk 3, 20-21

Doświadczając w swoim życiu Boga, żyjąc Nim, będziesz być może odrzucony przez swoich, uznają Cię za szalonego, niepoczytalnego. Nie przejmuj się, uczeń nie może przerosnąć Mistrza. Głowa do góry i dalej rozwijaj się wobec Wyjątkowego.

 

Rozważania ewangeliczne | od 9 do 15 stycznia 2022 r. - o. dr hab. Waldemar Linke CP
Rozważania ewangeliczne | od 23 do 29 stycznia 2022 r. - dr Katarzyna Kozera